O DESCE TBP

24. března 2007 v 14:21 | parez |  Zajímavosti&Věci kolem nich
Hlavní "hrdina" alias The Patient (pacient) leží v nemocnici na svém lůžku, má těžkou rakovinu a dá se očekávat, že každou chvílí umře. V posledních minutách svého života si v hlavě přemítá svůj dosavadní život a zabývá se i nad tím, co bude potom. Jeho život smrtí ovšem nekončí. Právě naopak. Pacienta čeká po smrti pozvánka, která se nedá a ani nejde odmítnou. Pozvánka do "Černého průvodu". Jak již bylo řečeno, "The Black Parade" je koncepční deskou, která dosti připomíná Amerického Idiota. Po deskách "I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love" (2002) a "Three Cheers For Sweet Revenge" (2004) se MCR pustili do spolupráce s producentem Robem Cavallem (dělal už právě na Idiotovi) a stvořili svou nejlepší, pro jejich kariéru dost možná i přelomovou desku. Celkově upustili od nepříliš melodických kousků, kterých bylo na jejich posledním albu až moc, a zaměřili se na mnohem chytlavější a o poznání rozmáchlejší songy, jež navíc dost často dosahují okolo čtyřech minut. MCR zkrátka dospěli a to v tom nejlepším slova smyslu.
My Chemical Romance"Černou přehlídku" otevírá samotný konec, neboť právě hned v prvním songu s názvem The End se hlavní hrdina chystá umřít. Skladba začíná originálním pípáním nemocničních přístrojů ohlašujících pacientův bídný stav, postupně graduje a snad každý posluchač už ví. Ví, že tentokrát půjde o něco velkého. Druhá skladba jménem Dead! se nese v jednoznačném rockovém duchu a navíc tu třeba zazní i takové trumpety. Zapomeňte na uřvaného frontama Gerarda Waye jak ho znáte z předchozích počinů, s "The Black Parade" se kapela ubírá jasnějším a mnohem příjemnějším směrem. Na staré časy dávají vzpomenout snad jedině songy This Is How I Disappear a The Sharpest Lives. A to ani ne tak úplně, neboť The Black Parade je oproti svým předchůdcům značně rozmanitější a hudebně barevnější. Songy už nepůsobí rozkouskovaně, naopak mají pevnější strukturu, jsou prošpikovány nejrůznějšími hudebními motivy a prostě a jednoduše působí dojmem, že je nahrávala skutečně velká kapela. Takového dojmu pak dosahují zejména písničky Welcome To The Black Parade, Mama či Sleep, které bez debat patří mezi vrcholy celého alba a možná i mezi nejlepší songy MCR vůbec. Na nich se celá skupina zkrátka "předvádí" v plné parádě a plusem je v tomto případě i to, že se v mnoha momentech sympaticky neskrývaně hlásí k v hudebním velikánům jako Queen, Pink Floyd a v neposlední řadě i Green Day. Zejména pak právě Green Day byli s jejich "punkovým monumentem" pro MCR nejspíš tou největší inspirací při tvorbě tohoto dějového alba. Právě s nimi si mohou díky skladbám House Of Wolves či Teenagers podat ruce. Zatímco se však Green Day ve svém Idiotovi věnovali převážně americkému společenskému tématu a poukazovali na jeho nedostatky, emo-rockeři z My Chemical Romance na nic neukazují ani nic nekritizují. Oni jenom vyprávějí svůj ponurý příběh, jenž i přesto, že je celý o smrti, působí neuvěřitelně živě.
Vydáno 24.10.06 u labelu WEA
Tracklist (…aneb song po songu):
01. The End- Úvodní písnička, která otevírá celou "přehlídku". Zpočátku klidný, postupně gradující ani ne dvouminutový prolog posluchače seznamuje posluchače s hlavním hrdinou celého příběhu- Pacientem.
02. Dead!- Rocková vypalovačka, která přesto, že popisuje Pacientovu smrt, vyznívá dost…rockově:)
03. This Is How I Disappear- Tempo nasazené s Dead! zůstává. Song leckomu připomene předchozí "neuhlazené" desky MCR, zejména pak "Three Cheers For Sweet Revenge".
04. The Sharpest Lives- Další vzpomínka na předchozí počiny. Svěží předskokan pro hlavní "pozvánku do černé přehlídky".
05. Welcome To The Black Parade- Rozmanitá, působivě gradující a jednoznačně jedna z nejlepších písní na celém albu. Zpočátku rozjezd ve stylu The Queen, poté nářez a lá MCR. Jde zároveň i o první singl z desky, k němuž vznikl klip pod režijní taktovkou Samuela Bayera. Ten mimochodem natočil veškeré klipy k "American Idiot".
06. I Don´t Love You- Ponurá rocková balada a zároveň i "nejlíbivější" píseň z alba.
07. House Of Wolves- Punk-rocková jízda připomínající pecky od Green Day.
08. Cancer- V překladu "Rakovina". Nato, jaký má píseň ponurý obsah, vyznívá vcelku romanticky.
09. Mama- Zlatý hřeb celé "přehlídky". Brilantně provedený "válečný" song a nejspíš i největší nářez z celé desky.
10. Sleep- Zlatý hřeb číslo dvě. Téměř dokonalá a téměř pětiminutová píseň s neuvěřitelně silným závěrem. Leckomu připomene podobný "vrchol" "American Idiota" s názvem Whatsername.
11. Teenagers- Nejveselejší song z desky. Chytlavá vypalovačka s hitovým potenciálem.
12. Disenchanted- Další úspěšný pokus o na první pohled smutný song. Pomalejší kousek předznamenávající závěr.
13. Famous Last Words- "Proslulá poslední slova". Postupně vrcholící tečka za celým příběhem a v pořadí již druhý singl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.